Blog marketingowy

eBlog

Naming marki

Dobór nazwy firmy to jedna z najtrudniejszych decyzji przy obieraniu strategii marketingowej. Skutecznie przeprowadzony naming może zwiększysz skuteczność w budowie rozpoznawalności marki, przez co pozycjonowanie lokalne będzie łatwiejsze.

Dlaczego trafny wybór nazwy marki bądź firmy jest taki ważny? Bo to jest najstabilniejszy element strategii promocyjnej. Budując tożsamość marki zawsze będzie kojarzona z nazwą, dopiero później z logo, a na końcu z produktami jakie oferujemy. Na przestrzenie lat można zauważyć zmiany w logo jakie przeprowadziły Reebok, Google czy YouTube – jednak nazwa nigdy się nie zmieniła. To ona wiąże między sobą i przywołuje skojarzenie logo, branży produktu z marką.

Poniżej przedstawiamy kilka rad i wskazówek mających na celu ułatwienie procesu namingu marki.

Jaka powinna być nazwa firmy?

  • Unikalna – pod kątem zajętości – sprawdź czy Twój potencjalny pomysł nie został już wykorzystywany, wykonaj research rynku, sprawdź w Internecie czy pod daną nazwą nie istnieje już znacząca marka, ale przede wszystkim zweryfikuj nazwę w Urzędzie Patentowym. Jeżeli już się zdecydujesz na konkretną nazwę, rozważ czy Twoja nazwa nie powinna zostać opatentowana. Dalej idąc sprawdź czy pod domena pod nazwą firmy jest dostępna – pozwoli to powiązać promocję w internecie z budową marki.
  • Prosta – nazwa powinna być krótka i opisowa. Po prostu musi zapadać w pamięć, nie mozy być również nudna. Jej pisownia powinna być prosta, łatwa w przeliterowaniu. Zbyt skomplikowana nazwa, trudna do wymówienia fonetycznie nie zostanie zapamiętana, a z pewnością będzie przysparzać klientowi trudności w samym jej wymówieniu. Jak sprawdzić czy nazwa szybko trafia do odbiorcy? Wykonaj test wśród znajomych, zaskocz ich i podaj trzy przykładowe nazwy firmy. Następnego dnia oddzwoń i sprawdź, która nazwa została zapamiętana.
  • Ukierunkowana – nazwa marki powinna wiązać się branżą, ale nie jest to najważniejsza zasada, same wyżej wymienione przykłady jak Reebok czy Adidas nie świadczą o tym co oferuje wskazana marka. Bardziej istotne jest niewprowadzanie w błąd potencjalnego odbiorcy – czyli wybranie nazwy, który kojarzy się z inną branżą niż w rzeczywistości, nieutożsamiającej się tym samym z charakterem Twojej działalności.

Podsumowując, przy namingu marki opieraj się na wielu kanałach, przetestuj wybraną nazwę, sprawdź konkurencję, postaw się w roli odbiorcy marki oraz stwórz swoistą mapę myśli i powiązań. W przypadku braku inspiracji skorzystaj z pomocy specjalistów od marketingu.


Chętnie Tobie pomożemy

Powierz nam swoje pozycjonowanie!